تصویر شماره متوقف کردن رفتار  بی احترامی  در کودکان
مقالات شنبه 12 بهمن 1398 479بازدید

متوقف کردن رفتار بی احترامی در کودکان

امروزه اکثر والدین و کسانی که با کودکان در ارتباطهستند، معتقدند که کودکان این نسل بسیار کله شق و عصبی هستند. و در عین حال ادعا میکنند که زمانی که در این سن بودند تفاوت داشتند، باید از خودمان بپرسیم که آیا پدر و مادر ما همانند ما بوده اند؟ در این بخش در خصوص مشکلاتی که والدین امروزی اغلب با آن ها روبرو هستند و روش های آموزشی و تربیتی مناسب  برای نحوه رفتار بهتر با کودکان صحبت خواهیم کرد: 

 

دلایل بی ‌احترامی كودكان به والدین

عمده ترین دلیل بی احترامی آن است که کودک راه مناسبی را برای پاسخ احساساتش نیاموخته‌ است و تلاش میکند تا با تماشای اطرافیان و البته همسالان خود رفتارهای جدید را یاد بگیرد. فرزند شما خسته و بی حوصله است و نمیداند که چطور باید این حس را نشان دهد،او به اطرافش نگاه میکند تا ببیند اطرافیان در مواجهه با این حس چگونه رفتار میکنند و متوجه میشود که شما در مواقع خستگی و بی حوصلگی اخم میکنید، پس او هم بطور غیرمستقیم یاد میگیرد تا هنگام خستگی اخم کند و چهره اش را در هم بکشد.

 

روش های متوقف کردن رفتار بی احترامی کودکان

1. آرام باشید، خونسردی خود را حفظ کنید و بیش از حد واکنش نشان ندهید : از آنجا که کنترل کودک را دارید، عصبانیت خود را سر او خالی نکنید، بدنبال علت و دلیل این رفتار کودک باشید. به جای پرخاشگری و دعوا سعی کنید تا با کودک خود صحبت کنید، کاملا مشخص است که او عصبانی یا ناراحت است، تلاش کنید تا او را آرام کنید.

2. خودتان را جای او بگذارید : هر رفتاری علتی دارد، علت بدرفتاری برای بچه های کوچک، می تواند خستگی یا گرسنگی و برای کودکان کمی بزرگتر  استرس و فشار باشد. بنشینید و سعی کنید دلیل رفتار فرزند خود را درک کنید. 

3. انتظارات خود را با آن ها بررسی کنید : زمانی که کودک عصبانی خود را به نمایش می گذارد، نشان دادن عشق و نوازش کردن همان چیزی است که کودک در آن لحظه به آن نیاز دارد.

4. محدودیت ها را تنظیم کنید و در مورد پیامد هایش به آن ها هشدار دهید : اغلب کودکان محدودیت های خود را نمی دانند – اینکه کجا باید توقف کنند و دیگر به کارشان ادامه ندهند. برخی از قوانین را وارد بازی کنید و حتما به آن ها پایبند باشید.

5. رفتار خوب خودتان را حفظ کنید : مجازات و کتک زدن را فراموش کنید و بر روی نحوه درک اهمیت رفتار خوب آن ها تمرکز کنید. بلکه رفتار خوب ما به آن ها یاد می دهد که چگونه در مواقع مختلف مناسب رفتار کنند. هر زمان که رفتار خوبی داشتند تشویقشان کنید و مسئولیت های کوچکی به آنها بدهید تا خود را باور کنند.

6. الگو باشید : آنچه را که توصیه می کنید خودتان انجام دهید و به خاطر داشته باشید که کودکان همیشه مراقب شما هستند. مودب باشید ، صبر داشته باشید، آن نوع رفتاری را که می خواهید در آن ها ببینید، از شما سرمشق میگیرند.

 

آقای تبلیغ