تصویر شماره کودکتان بدون تنبیه هم تربیت میشود!
مقالات چهارشنبه 23 بهمن 1398 649بازدید

کودکتان بدون تنبیه هم تربیت میشود!

 از آنجا که امروزه در بسیاری از خانه‌ها، والدین و فرزندان بدلیل وجود اختلاف نظرهای دوره خود سخن یکدیگر را متوجه نمی‌شوند، مهمترین هدف تربیت یادگیری مسئولیت‌پذیری در کودکان است.

نحوه تربیت کودک از موارد مهم مورد بحث در میان والدین و متخصصان کودک است. با آنکه اکثر متخصصان تنبیه را توصیه نمی کنند،  اما اکثروالدین در سرتاسر جهان اعتراف می کنند که گاه برای تربیت و حرف شنوی فرزندان خود آنها را تنبیه میکنند. 

برای بسیاری از والدین ، ​​تنبیه سریع ترین و موثرترین روش برای تغییر رفتار کودک است. اما این روش اغلب در کوتاه مدت تاثیر دارد. اگر به دنبال جایگزینی مناسب برای تربیت کودکتان، بدون استفاده از تنبیه هستید، در این بخش همراه ما باشید: 

  • برای فرزند خود وقت بگذارید.

سعی کنید اوقات فراغت خود را در کنار فرزندانتان باشید، با آنها صحبت کنید،  کتاب بخوانید، به ورزش و بازی بپردازید و در این میان روش های صحیح رفتار را به آنها بیاموزید. 

  • او را از علاقمندی هایش محروم سازید.

محرومیت از یک برنامه تلویزیونی ، بازی های ویدئویی ، اسباب بازی مورد علاقه به مراتب دردناکتر از تنبیه بدنی است، به او یادآوری کنید که دوباره آن اشتباه را مرتکب نشود. زمان و میزان محرومیت را مشخص کنید، مثلا بگویید 2 ساعت حق تماشای تلویزیون را نداری. 

معمولاً 24 ساعت طول می کشد تا کودک از اشتباه خود درس بگیرد. محکم باشید و در مقابل گریه ها و رفتارهای نادرستش تسلیم نشوید.

بگویید "تماشای تلویزیون را برای بقیه روز از دست دادی اما می توانی با اسباب بازی هایت بازی کنی."

  •  رفتار نادرست را نادیده نگیرید.

زمانی که کودک با ناله یا شکایت کردن سعی در جلب توجه دارد، او را نادیده بگیرید. وانمود کنید که او را نمیبینید یا چیزی نمی شنوید، و بکار خود ادامه دهید. هنگامی که رفتار نادرست خود را قطع کرد، توجه خود را به او بازگردانید.

با گذشت زمان ، او می آموزد که رفتار مودبانه بهترین راه برای برآورده کردن نیازهایش است.

  • مهارتهای جدید را به او آموزش دهید.

فرزند شما نمی آموزد كه چگونه بهتر رفتار كند. حل مساله ، مدیریت و کنترل احساسات و نحوه سازگاری را به او آموزش دهید. با آموزش تا حد زیادی میتوانید نابسامانی های رفتاری را کاهش دهید. آنچه را که میخواهید با زبانی خوش و آرام به او آموزش دهید، مجازات کردن چیزی از پیش نمیبرد.

  • پیامدهای منطقی ارائه دهید.

کودکانی که با مشکلات رفتاری خاصی دست و پنجه نرم می کنند، پیامدهای منطقی مرتبط با رفتار نادرست بهترین کمک برای آنها است. به عنوان مثال، اگر فرزند شما شام خود را نخورد ، به او اجازه ندهید که بخوابد. یا اگر از جمع کردن اسباب بازی های خود امتناع ورزید، به او اجازه ندهید که تا آخر روز با آنها بازی کند.

این پیامدها بهبچه ها کمک می کند تا ببینند که رفتارشان چه عواقبی میتواند داشته باشد.

  • به کودک اجازه تجربه کردن بدهید.

تجربه به کودکان اجازه می دهد تا از اشتباهات خود بیاموزند. به عنوان مثال ، اگر فرزند شما می گوید که نمی خواهد ژاکت بپوشد ، بگذارید بیرون برود و سرما بخورد تا عواقب کار خود را ببیند. البته در تجربه کردن حواستان باشد که برای کودک خطر زیادی نداشته باشد.

  • به رفتار خوب پاداش بدهید.

به جای آنکه کودک را به خاطر رفتار نادرست تنبیه کنید، به خاطر رفتار خوب به او پاداش دهید. به عنوان مثال، اگر فرزند شما غالباً با خواهر و برادرهای خود دعوا می کن ، سیستم پاداش دهی را تنظیم کنید تا به او انگیزه دهید تا با آنها بهتر شود.

ایجاد انگیزه به بچه ها کمک می کند تا به جای تأکید بر رفتار بد رفتار مناسب را انجام دهند.

  • از رفتار خوب تعریف کنید.

وقتی او با خواهر و برادرهای خود خوب بازی می کند، بگویید ، "آفرین، کار خوبی میکنی. امروز یک جایزه داری."

وقتی در اتاق چند کودک وجود دارد، بیشتر به کودکانی که از قوانین پیروی دارند و به خوبی رفتار می کنند ، تمجید کنید. بدین شکل کودکان یاد میگیرند که رفتار شایسته را انجام دهند.

 

یادتان باشد تنبیه اثری زودگذر دارد و کودک یاد میگیرد که در حضور شما آن کار را انجام ندهد. ما میخواهیم تا یک رفتار نادرست بصورت کامل برطرف شود نه آنکه فقط کمرنگ گردد. 

 

آقای تبلیغ