تصویر شماره  آموزش مسائل جنسی به کودک
مقالات سه شنبه 21 مرداد 1399 530بازدید

آموزش مسائل جنسی به کودک

آشنایی و صحبت درباره مسائل جنسی و اندام های خصوصی با کودکان یکی از وظایف مهم تربیتی است که باید در سن مناسب به کودک آموزش داده شود تا مورد سوء استفاده های جنسی قرار نگیرند.

تربیت جنسی کودک یکی از حساس‌ترین و مهم‌ترین مسائلی است که والدین باید به آن توجه کنند. غفلت و واکنش‌های غلط، منجر به اشتباهات جبران ناپذیری میشود. متاسفانه هنوز والدین و مربیانی هستند که سوالات جنسی را تابو دانسته و از پاسخگویی به آنها طفره میروند.

سوالات جنسیتی کودکان از چه سنی شروع می‌شود؟

اغلب کودکان در سن 3 تا 5 سالگی، کنجکاوی‌های بسیاری در خصوص بدن خود، تفاوت هایشان با جنس مخالف دارند و بهمین خاطر بازی‌هایی مانند دکتر بازیدر این سن بسیار رواج دارد. همچنین بیشترین سن تهاجم جنسی به کودک همین سنین است، اگر والدین آگاهی های لازم را به کودک نداده باشند.
یادتان باشد که این رفتارها و سوالات کودکان، به هیچ عنوان جنبه جنسی ندارد و نباید آنها را به وجود تمایلات جنسی نسبت داد. مهمترین آموزش در این سن حفظ حرمت تن و آشنایی با اندام خصوصی است که اگر در محیطی امن و دوستانه، در خانواده انجام گیرد کودک را از بسیاری از ناملایمات دور نگاه میدارد.

آموزش نکات جنسیتی به کودک 

  • کودک از 3 سالگی باید بیاموزد که اندام خصوصیش از طرف اطرافیان نباید لمس یا حتی دیده شود.
  • کودک بعد از 3 سالگی باید با لباس زیر به حمام برود.
  • از 6 ماهگی باید اتاق خواب کودک از والدین جدا شود و والدین با در زدن هنگام ورود به اتاق، کودک را با مفهوم حزیم خصوصی آشنا کنند.
  • لباس‌های زیر کودک باید در مکانی خاص و مجزا قرار گیرند.
  • والدین باید با کودک درباره مقاومت در برابر به زور بوسیده شدن و بغل کردن، گفت و گو کنند.
  • باید به کودک گفته شود که از شوخی‌های نابه جای دستی و جنسی دوری کند.
  • والدین می‌توانند در حضور فرزند با یکدیگر روابط محبت آمیز داشته باشند تا کودک احساس عشق، حمایت و امنیت را از آنان دریافت کند. اما این روابط نباید کنجکاوی کودک را در مورد مسائل جنسی برانگیخته کند.
  • در زمان حضور فرزندتان مراقب فیلم‌هایی که تماشا می‌کنید، باشید زیرا تاثیر فیلم و رسانه در تربیت جنسی کودکان بسیار زیاد است. 

اگر کودک در حال خودارضایی است، چه باید کرد؟

خودارضایی یکی از مشکلات شایع کودکان در این دوره است. خوابیدن روی شکم و مالیدن خود به زمین یا عروسک و یا سایر اشیا ( به ویژه دختر بچه‌ها ) بسیار معمول و رفتاری طبیعی است. اگر کودک آلت تناسلی خود را دستکاری میکند، از خشونت بپرهیزید و آهسته و آرام به او بفهمانید که این رفتار مورد پسند جامعه نیست و نباید آن را تکرار کند. کودک را به فعالیت‌های دیگر واداشته و حواس او را منحرف کنید، تنبیه بدنی و یا خشونت نتیجه معکوس دارد و کودک در نبود شما به این حرکت اقدام میکند. علت این رفتارها ممکن است کنجکاوی، ناآشنایی با اعضای بدن و یا یک مشکل جسمی (خارش، انگل، سوزش خشکی پوست و...) باشد که کودک از این طریق به آرامش می‌رسد. در صورت تکرار رفتار، برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

چگونه به سوالات جنسی کودکان پاسخ دهیم؟

در برابر سوالات کودک، برخورد تند و خشن نداشته باشید، آنها را دعوا نکنید. همچنین دروغ و پنهان کاری را کنار بگذارید زیرا اعتماد کودک به شما از بین میرود.

بهتر است با حالتی دوستانه و عادی، به حرف‌های او گوش کنید، تا متوجه میزان اطلاعاتش در این زمینه شوید. سپس با لحنی مهربان و آرام، او را راهنمایی کنید و متناسب با سن و اطلاعاتش جواب سوال‌هایش را بدهید. نیازی نیست اطلاعاتی جامع و کامل باشد. کودک را با اعضای بدنش آشنا کنید و کارکرد هر یک را بگویید، سپس با استفاده از اطلس های بدن، نام علمی اعضای جنسی را برایش شرح دهید و در خصوص کارکرد آن تنها به تولیدمثل اکتفا کنید. 

بی پاسخ گذاشتن سوالات کودک یک علامت سوال دبرای او میگذارد که برای یافتن جوابش ممکن است از راه درست منحرف شود.

 

 

 

 

آقای تبلیغ