تصویر شماره راهکارهای مقابله با ترس های شبانه کودکان
مقالات شنبه 10 آبان 1399 494بازدید

راهکارهای مقابله با ترس های شبانه کودکان

ترس های شبانه کودکان مانند یک خواب بد عادی نیست، کودک وقتی دچار ترس های شبانه می‌شود بسیار زیاد وحشت می‌کند، طوری که ممکن است حتی توهم را نیز تجربه کند.

بطورکلی ترس های شبانه کودک در 2 تا 6 سالگی و معمولا در ابتدای شب، زمانی‌ که کودک هنوز به مرحله خواب دیدن نرسیده، اتفاق می افتد. 

علت ترس های شبانه در کودکان

استرس هاي روزمره، هيجان هاي مثبت و منفي، ترس از تاریکی، کمبود خواب، اضطراب، مصرف زیاد کافئین، داروهای تاثیرگذار بر مغز، تب، اختلافات والدین، تصور موجودات خیالی، صحبت در مورد موجودات افسانه ای (مانند جن و پری) و ... از مهمترین عوامل موثر در ترس های شبانه کودکان است.

اين اختلال خواب در هر دو جنس ديده مي شود اما معمولا در پسرها کمي بيشتر است. خواندن کتاب و قصه، یا تماشای فیلم و سریال‌های ترسناک برای کودکان ممنوع است و در این خصوص از واژه ها و جملات تهديدآميز خودداري نماييد.

راهکارهای جلوگیری از ترس های شبانه کودکان 

خستگی زیاد یکی از مهم‌ترین عوامل مهم برای وقوع  ترس های شبانه کودکان است، بنابراین باید به زندگی روزانه و زمان خواب کودک توجه کنید. از همان کودکی به او بیاموزید که هر روز در یک زمان مشخص بخوابد و در ساعت مشخص بیدار شود.

سعی کنید تا برای خوابیدن شرایط خوب و مناسبی را فراهم کنید مانند یک اتاق خوب و یک برنامه برای زود به رختخواب رفتن. اتاق خیلی گرم احتمال بروز هراس های شبانه کودک را افزایش میدهد و گاها زمان خواب را ۳۰ دقیقه، به تاخیر می اندازد.

به کودک خود کمک کنید تا بتواند شرایط استرس زا را کنترل کند، در مورد تغییراتی که قرار است در زندگی آن‌ها رخ ‌دهد صحبت کنیدمانند به دنیا آمدن یک خواهر یا برادر جدید، تغییر خانه یا زمان مهد کودک رفتن ...

اگر کودک دچار ترس های شبانه شد ... 

بیشتر والدین تمایل دارند که در صورت بروز ترس های شبانه، کودک را از خواب بیدار کنند اگر چنین کاری کنید، آن‌ها طوری به شما خیره می‌شوند که انگار آنجا نیستید. این کار برای کودک مفید نیست، چون بیشتر وحشت‌زده خواهند شد.

یکی از بدترین اتفافات، ناتوانی والدین در آرام کردن کودکی است که دچار پریشانی در خواب شده است. وقتی‌ کودک بخاطر ترس های شبانه در حال گریه و فریاد است، نمی‌داند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

ترس های شبانه کودک اغلب از خانواده به ارث می‌رسد. ما همیشه نمی‌توانیم از هراس‌های شبانه جلوگیری کنیم، اما می‌توانیم با تلاش آن را به حداقل برسانیم.

  • هرگز كودكتان را مسخره نكنید، تحقیرش نكنید یا برایش دلیل منطقی نیاورید.

بدین ترتیب او فکر میکند شما خطری را كه از نظر او بسیار واقعی است، را درك نمی‌كنید و حتی بیشتر احساس ترس میكند چون احساس می‌كند که نمی‌توانید از او محافظت كنید. به علاوه، مسخره كردن باعث می‌شود كه عزت نفسش را از دست بدهد.

به ترسش اهمیت بدهید و اجازه بدهید در مورد آن حرف بزند. هرگز نگویید بچه‌های بزرگ نمی‌ترسند، به او بگویید: "اگه بخواهی كنارت می‌مانم."

با تصورات او پیش بروید؛ اگر اصرار دارد كه یك غول در كمد لباسهایش است، كمد را باز كنید و آن را بگردید. می‌توانید یكی از عروسك‌هایی که دوست دارد را به عنوان محافظ در کنارش بگذارید یا به او جملات خاصی یاد بدهید تا با غول را ناپدید كند.

  • اگر هراسان از خواب پریده، به او اطمینان دهید كه خواب او واقعی نبوده و او در امنیت کامل است.

زمانی كه نیمه‌های شب صدایش را شنیدید‌، نزدش بروید و او را در تاریكی آرام كنید. اگر لازم است چراغ را روشن كنید، او را بغل كنید و مدتی در كنارش بخوابید. اگر تصمیم گرفتید اتاق را ترك كنید، در اتاق را كمی باز بگذارید تا نور بیرون به داخل اتاق بیاید و كودك بتواند صدای شما را بشنود.

  • شرایط و موقعیت ترس آور را از بین ببرید.

کودک را از شرایط و موقعیت ترس آور دور کنید. اگر می دانید که فرزندتان از حیوانات خوشش نمی آید، با آنها رو به رو نشوید. روبرویی و فراهم کردن اسباب ترس کودکتان را مطمئن میکند که مثلا سگ ها موجودات ترسناکی هستند. 

  • شجاعتش را تحسین كنید.

اگر کودک تمام شب را در حالی كه چراغ خاموش است، در تختش گذرانده ، و بر ترسش غلبه کرده، آن را بزرگ جلوه دهید. حتی جشنی كوچك بگیرید و هدیه ای كوچك به او بدهید، با اینکار اعتماد بنفسش را هم افزایش میدهید. 


 

میتوانید بازی‌هایی را با هم انجام دهید كه با چشمان بسته چیزهای خوب مثل بستنی یا شهربازی را تصور كند. اتاق كودك فقط جایی برای استراحت و خواب او نیست؛ اتاق را به مكانی شاد و هیجان انگیز تبدیل کنید تا در آن آرامش داشته باشد. از اسباب بازی ها و تصاویر مورد علاقه اش برای تزیین اتاق استفاده کنید، به او اجازه دهید تا در چیدمان اتاق نظر بدهد.
 

 

 

آقای تبلیغ